Bohdan Lachert, wybitny polski architekt-modernista, współtwórca awangardowej grupy artystycznej Praesens i członek CIAM chciał, aby na ruinach getta warszawskiego wyrosło nowe osiedle niczym Feniks z popiołów, przypominające całemu światu o tragedii żydowskiej Warszawy. Jedyny w swoim rodzaju projekt upamiętnienia miał zarówno aspekt praktyczny, jak i metafizyczny. Niestety, historia i wielka polityka częściowo pokrzyżowała zamierzenia twórcy Muranowa Południowego.

Spacer prowadzi przez osiedle Muranów Południowy oraz (w wersji rozszerzonej) przez północną, socrealistyczną część Muranowa projektowaną przez zespół pod kierownictwem Stanisława Brukalskiego i Stanisława Szurmaka. Przedstawia kulisy powstawania projektu, jego modyfikacji, losy zaangażowanych w prace autorów na tle planów powojennej odbudowy Warszawy oraz innych koncepcji odbudowy w powojennej Europie (Hawr, Rotterdam, Berlin).

 

Czas trwania: 120-160 minut
Architektura ***
Sztuka *****
Historia ***
Urbanistyka **
Język: polski, angielski

Kontakt w sprawie spacerów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 503775928