7 czerwca 2017

Mural Bowiego

Mural Davida Bowiego autorstwa Dawida Celeka powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Stacja Muranów w kwietniu 2016 roku na ścianie budynku przy ulicy Marii Kazimiery 1 na warszawskim Żoliborzu. Został odsłonięty w 40. rocznicę domniemanej wizyty artysty w Warszawie.

Jak twierdzą biografowie, w kwietniu 1976 roku David Bowie, podróżujący pociągiem przez Warszawę,  skorzystał z rozkładowego postoju i wybrał się na spacer po okolicy. Miał wówczas dotrzeć do placu Wilsona, gdzie w sklepie muzycznym kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Melancholijna atmosfera miasta, znajdującego się wówczas za żelazną kurtyną, jak również motywy z utworu „Helokanie” autorstwa Stanisława Hadyny zainspirowały go do nagrania rok później utworu „Warszawa”, który trafił na nagrywaną w Berlinie płytę „Low”. Zdarzenie to jest apokryficzne – fani do dziś spierają się, czy ów krótki pobyt rzeczywiście miał miejsce i czy było to w 1976 r., czy może trzy lata wcześniej, gdy Bowie również przejeżdżał przez Warszawę. Faktem jest natomiast, że zmarły w styczniu 2016 roku muzyk jest jednym z nielicznych artystów światowej klasy, którzy wyróżnili polską stolicę, tworząc dedykowane jej dzieło. Stowarzyszenie Stacja Muranów stworzyło mural w hołdzie Bowiemu – Beata Chomątowska, prezeska organizacji, wpadła na ten pomysł tuż po jego śmierci.

Akcję wsparł ZGN Żoliborz i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz sponsorzy: Empik, Grolsch oraz FoodCare. Dodatkowe środki na realizację muralu pozyskano dzięki zbiórce organizowanej przez platformę WspierajKulturę. Zwycięski projekt został wybrany w dwuetapowym, otwartym konkursie: w pierwszym etapie jury, złożone z organizatorów akcji, ekspertów zajmujących się sztuką ulicy oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Żoliborz wybrało trzy najlepsze pod względem artystycznym propozycje i przedstawiło je publicznie. Na wyłonione w ten sposób dwie najlepsze propozycje głosowali następnie internauci. Wielu z nich wsparło jego realizację poprzez udział w akcji crowdfundingowej.