7 czerwca 2017

O nas

Zwykle ludzie zakładają stowarzyszenia lub fundacje, bo chcą. Potrzebne są im, by działać. U nas najpierw były działania, potem organizacja.

Nikt nie planował, że powstanie. A na pewno nie inicjatorka całego przedsięwzięcia, pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska. Założyła stronę internetową Stacja Muranów, która miała być dopełnieniem projektu, nad którym pracowała – książką o Muranowie, osiedlu-pomniku getta. Strona przyciągnęła inne osoby zainteresowane tematem. Wspólnie z British Council zorganizowały na Muranowie warsztaty Future City Game, realizowane w różnych miejscach na świecie. Mieszkańcy, urzędnicy, aktywiści przez dwa dni analizują słabe i mocne strony danego miejsca – osiedla, dzielnicy, miasta – i zastanawiają się, jak można je zmienić. Na Muranowie diagnoza brzmiała: osiedle, położone w centrum Warszawy, pełne zieleni, o atrakcyjnej architekturze jest smutne, szare, martwe. Dobrze byłoby je ożywić. Dlatego warsztaty odbyły się pod hasłem „Budzimy Muranów”. Ich rezultatem było pięć pomysłów na przemianę muranowskiej przestrzeni. British Council nie daje środków na realizację takich projektów, wychodząc z założenia, że powinny się zająć tym organizacje pozarządowe lub lokalna społeczność. Uczestnicy warsztatów chcieli to zrobić. Ale będąc tylko grupą zafascynowanych Muranowem osób, które poznały się przez Internet, niewiele mogliśmy. Ktoś rzucił więc pomysł, by założyć stowarzyszenie.

Na samą myśl o załatwianiu formalności, wypełnianiu papierów, wycieczkach do sądu czuliśmy gęsią skórkę. Ale zrobiliśmy to. Przemogliśmy się i zwołaliśmy zebranie założycielskie. Zanim w 2010 r. powstało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, zdążyliśmy zrealizować dwa pomysły z warsztatów – piknik na Nalewkach i kiermasz „Książki z Nowolipek”. Rok później, gdy Dzielnica Śródmieście ogłosiła program „Lokal na kulturę”, oferując organizacjom pozarządowym w konkursie wynajem niewykorzystanych lokali na Muranowie, zgłosiliśmy się od razu. Wiedzieliśmy, że chcemy mieć własną przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, która będzie pełnić rolę łącznika między mieszkańcami a turystami, a przy okazji promować Muranów. Ktoś mógłby nazwać nas wariatami: masa pomysłów, zero pieniędzy. Ale udało się. Wynajęliśmy ponad 100 metrową przestrzeń przy ul. Andersa 13, w pięknym, okrągłym podwórku, nazywanym przez mieszkańców Okrąglakiem, które wielu kojarzy się z włoskim patio. Zrobiliśmy zrzutkę, żeby utrzymać je przez pierwsze miesiące i sami zabraliśmy się za malowanie ścian. W międzyczasie zyskaliśmy sponsora – Metro Warszawskie. Nauczyliśmy się pisać wnioski o dotacje. Dostaliśmy pierwsze granty. Dzięki nim m.in. powstały na Muranowie pierwsze murale.

Lokal działa do dziś. Odbywają się w nim spotkania autorskie, wernisaże, dyskusje, warsztaty, działa kawiarnia.

Książka „Stacja Muranów”, od pracy nad którą wszystko się zaczęło, ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w 2012 r.

Nasz zespół

Beata Chomątowska

Współzałożycielka Stowarzyszenia Stacja Muranów

Pisarka i dziennikarka, współzałożycielka Stowarzyszenia Stacja Muranów i jego prezeska w latach 2010-2022. Autorka m.in. książek Stacja Muranów, Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie, Lachert i Szanajca. Architekci awangardyBetonia oraz Andreowia. Współautorka MUR. Muranowskiego atlasu architektury. Absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz europeistyki na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. 

Łukasz Prokop

Wiceprezes Stacji Muranów

Współzałożyciel oraz wiceprezes Stacji Muranów, animator, mieszkaniec Muranowa, miłośnik Warszawy, twórca wielu wydarzeń kulturalnych.
Odpowiedzialny za zarządzanie stowarzyszeniem oraz program kulturalny. Z zawodu politolog oraz technik organizacji reklamy. Z powołania działacz społeczny oraz członek kilku organizacji pozarządowych.

Maciej Mahler

Wiceprezes  Stacji Muranów

Architekt, tłumacz, praca projektowa m. in. przy: modernizacji Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Kina Kultura w Warszawie, piwnic Zamku w Malborku, Muzeum Archikatedry Warszawskiej.

Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Stacja Muranów”.Wiceprezes Fundacji „Kulturama”. Student Historii Sztuki.

Aleksandra Engler-Malinowska

Manager kultury. Przewodnik po Muzeum POLIN. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Stacja Pomarańczarka”. Przedstawicielka Stacji Muranów, w ramach projektu „Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma”. Członkini Stowarzyszenia od 2013 r.
Prywatnie – dziewczyna z Nowolipek.

Eliza Więcław

Nie pochodzi stąd. Przyjechała na studia do Warszawy i zamieszkała na Muranowie, w akademiku.

Muranów to jej miłość od pierwszego wejrzenia. Mieszkała w różnych dzielnicach, jednak gdy zdecydowała się kupić własne mieszkanie bez wahania wybrała Muranów. I tak już zostało. Na co dzień zajmuje się komunikacją i PR, wcześniej przez wiele lat była dziennikarką ekonomiczną.

Paweł Najgebauer

Muranowski repatriant – ukończył VLO im. ks. J. Poniatowskiego na Nowolipiu, po latach wrócił i zamieszkał na Nowolipkach. Od kilku lat zaangażowany w rozwój warszawskiej sceny improwizacji. Członek grupy Hofesinka. Boi się żyraf, lubi susły. Wędrowny poeta i bard.

Paweł i Magda Bravo

Przyjaciele i twórcy Stacji niemal od samego początku. Pozytywna energia oraz niesamowity talent kulinarny – to ich znak rozpoznawczy. Paweł regularnie publikuje w Tygodniku Powszechnym oraz tłumaczy książki. Magda jest niedościgniona w animowaniu dzieciaków oraz piecze najlepsze ciasta na świecie (do sprawdzenia na miejscu).

Katarzyna Twardowska-Wojtowicz

Od pracy rzecznika i PR-owca odpoczywa angażując się w działalność społeczną na rzecz kobiet i lokalnej społeczności Muranowa.Ze Stacją Muranów związana niemal od początku jej działalności. Koordynatorka projektu Muranowski Klub Mam (2011-2012). Na Muranowie mieszka od 22 lat i aktywnie uczestniczy w inicjatywach organizacji pozarządowych w tej części Warszawy.

Jakub Lasota

członek zarządu

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Ma wiele pasji: teatr, słowo, muzyka, ruch; architektura (art nouveau, romanizm); Warszawa (historia i kontekst wielokulturowy); psychologia (kształtowanie relacji, psychosomatyka); paleontologia; góry (istotą jest droga na szczyt, jego zdobycie zaś – szczęśliwą konsekwencją). Jak mówi, potrzebuje wyzwań; spełnia się w pracy z ludźmi i dla ludzi.

Karolina Przewrocka

Dziennikarka. Razem z Marianną Sowińską stworzyła minialbum-przewodnik „Muranów ma wiele twarzy” i blog TwarzeMuranowa.com. Zawodowo współpracowała z polskimi i niemieckimi mediami (m.in. Przekrojem, TVP Kultura, Tygodnikiem Powszechnym, Deutsche Welle, Der Freitag). Obecnie mieszka w Izraelu, skąd pisze dla polskich gazet i gdzie pilnie szlifuje znajomość hebrajskiego.

Marianna Sowińska

Ukończyła Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Europejską Akademię Fotografii w Warszawie.

Poznanianka mieszkająca w Warszawie. Chętnie podejmuje każde fotograficzne wyzwanie, a jej ulubione tematy to ludzie i reportaż. Jej zdaniem najważniejsze jest porozumienie z osobą fotografowaną.

Ewa Sokolik

Wychowana i wyedukowana na Muranowie, zaczęła od pobliskiego przedszkola, skończyła na Psychologii na Stawki.

Od korporacyjnego, codziennego biurka odrywa się w bliskie i dalekie strony – od wycieczek rowerowych po Warszawie i okolicach do podróży po Azji i szusowania w Alpach. Poszukiwaczka ludzi z sercem i miejsc z duszą.

Aleksandra Hyz

Absolwentka Architektury Wnętrz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Laureatka konkursu studenckiego na Zagospodarowanie Północnej części Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2011/2012r. Z zawodu architekt wnętrz z zamiłowania grafik, interesuje się architekturą Warszawy.

Kamil Czapski

Zawodowo grafik komputerowy, z wykształcenia architekt, zajmujący się tworzeniem interaktywnych wizualizacji architektonicznych oraz trójwymiarowych rekonstrukcji historycznych.

Prywatnie zapalony trębacz i miłośnik jazzu. Ze Stacją Muranów związany od 2014 roku.

Anna Koźbiel

Absolwentka Pracowni Filmu Animowanego Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP. Współautorka licznych muranowskich murali takich, jak: „Kobiety Muranowa”, „Zamenhof” czy „Lachert i Szanajca”.

Adam Walas

Rysownik, malarz, grafik, twórca murali.

Absolwent Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP; obecnie asystent na studiach doktoranckich. Rysownik, malarz, grafik oraz twórca kilkunastu murali.

Alicja Jakóbczyk

Szara eminencja Stacji Muranów. Odpowiada za to, aby wszystko chodziło jak w zegarku zarówno podczas wydarzeń specjalnych, jak i na codzień. Prywatnie przyjaciółka wszystkich zwierząt i amatorka sztuki tatuażu.