7 czerwca 2017

O nas

Zwykle ludzie zakładają stowarzyszenia lub fundacje, bo chcą. Potrzebne są im, by działać. U nas najpierw były działania, potem organizacja.

Nikt nie planował, że powstanie. A na pewno nie inicjatorka całego przedsięwzięcia, pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska. Założyła stronę internetową Stacja Muranów, która miała być dopełnieniem projektu, nad którym pracowała – książką o Muranowie, osiedlu-pomniku getta. Strona przyciągnęła inne osoby zainteresowane tematem. Wspólnie z British Council zorganizowały na Muranowie warsztaty Future City Game, realizowane w różnych miejscach na świecie. Mieszkańcy, urzędnicy, aktywiści przez dwa dni analizują słabe i mocne strony danego miejsca – osiedla, dzielnicy, miasta – i zastanawiają się, jak można je zmienić. Na Muranowie diagnoza brzmiała: osiedle, położone w centrum Warszawy, pełne zieleni, o atrakcyjnej architekturze jest smutne, szare, martwe. Dobrze byłoby je ożywić. Dlatego warsztaty odbyły się pod hasłem „Budzimy Muranów”. Ich rezultatem było pięć pomysłów na przemianę muranowskiej przestrzeni. British Council nie daje środków na realizację takich projektów, wychodząc z założenia, że powinny się zająć tym organizacje pozarządowe lub lokalna społeczność. Uczestnicy warsztatów chcieli to zrobić. Ale będąc tylko grupą zafascynowanych Muranowem osób, które poznały się przez Internet, niewiele mogliśmy. Ktoś rzucił więc pomysł, by założyć stowarzyszenie.

Na samą myśl o załatwianiu formalności, wypełnianiu papierów, wycieczkach do sądu czuliśmy gęsią skórkę. Ale zrobiliśmy to. Przemogliśmy się i zwołaliśmy zebranie założycielskie. Zanim w 2010 r. powstało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, zdążyliśmy zrealizować dwa pomysły z warsztatów – piknik na Nalewkach i kiermasz „Książki z Nowolipek”. Rok później, gdy Dzielnica Śródmieście ogłosiła program „Lokal na kulturę”, oferując organizacjom pozarządowym w konkursie wynajem niewykorzystanych lokali na Muranowie, zgłosiliśmy się od razu. Wiedzieliśmy, że chcemy mieć własną przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, która będzie pełnić rolę łącznika między mieszkańcami a turystami, a przy okazji promować Muranów. Ktoś mógłby nazwać nas wariatami: masa pomysłów, zero pieniędzy. Ale udało się. Wynajęliśmy ponad 100 metrową przestrzeń przy ul. Andersa 13, w pięknym, okrągłym podwórku, nazywanym przez mieszkańców Okrąglakiem, które wielu kojarzy się z włoskim patio. Zrobiliśmy zrzutkę, żeby utrzymać je przez pierwsze miesiące i sami zabraliśmy się za malowanie ścian. W międzyczasie zyskaliśmy sponsora – Metro Warszawskie. Nauczyliśmy się pisać wnioski o dotacje. Dostaliśmy pierwsze granty. Dzięki nim m.in. powstały na Muranowie pierwsze murale.

Lokal działa do dziś. Odbywają się w nim spotkania autorskie, wernisaże, dyskusje, warsztaty, działa kawiarnia.

Książka „Stacja Muranów”, od pracy nad którą wszystko się zaczęło, ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w 2012 r.

Nasz zespół

Łukasz Prokop 

Prezes Stacji Muranów

Współzałożyciel a obecnie prezes stowarzyszenia Stacja Muranów. Wieloletni manager kultury, pomysłodawca i realizator wielu projektów artystycznych, kulturalnych i społecznych. Miłośnik i animator street artu. Z Muranowem związany od 2010 roku. Aktywny uczestnik życia lokalnej społeczności i miłośnik Warszawy. Pomysłodawca społecznego archiwum zdjęć Muranoteka.pl oraz murali m. in. „Złego” Leopolda Tyrmanda, Davida Bowie czy Franca Fiszera i Skamandrytów. Ma na swoim koncie kilkanaście sprawnie zrealizowanych i rozliczonych projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych oraz zbiórek publicznych (crowdfunding, fundrising). Członek społecznego Komitetu Budowy Miejsca Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma. 

   Adam Walas

Wiceprezes Stacji Muranów

 

Rysownik, malarz, grafik, twórca murali.

Absolwent Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP; obecnie asystent na studiach doktoranckich. Rysownik, malarz, grafik oraz twórca kilkunastu murali.

Maciej Mahler

 

Architekt, tłumacz, praca projektowa m. in. przy: modernizacji Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Kina Kultura w Warszawie, piwnic Zamku w Malborku, Muzeum Archikatedry Warszawskiej.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Stacja Muranów”.Wiceprezes Fundacji „Kulturama”. Student Historii Sztuki.

Eliza Więcław

 

Nie pochodzi stąd. Przyjechała na studia do Warszawy i zamieszkała na Muranowie, w akademiku.

Muranów to jej miłość od pierwszego wejrzenia. Mieszkała w różnych dzielnicach, jednak gdy zdecydowała się kupić własne mieszkanie bez wahania wybrała Muranów. I tak już zostało. Na co dzień zajmuje się komunikacją i PR, wcześniej przez wiele lat była dziennikarką ekonomiczną.

 

Katarzyna Twardowska-Wojtowicz

Od pracy rzecznika i PR-owca odpoczywa angażując się w działalność społeczną na rzecz kobiet i lokalnej społeczności Muranowa. Ze Stacją Muranów związana niemal od początku jej działalności. Koordynatorka projektu Muranowski Klub Mam (2011-2012). Na Muranowie mieszka od 22 lat i aktywnie uczestniczy w inicjatywach organizacji pozarządowych w tej części Warszawy.

Ewa Sokolik

Wychowana i wyedukowana na Muranowie, zaczęła od pobliskiego przedszkola, skończyła na Psychologii na Stawki.

Od korporacyjnego, codziennego biurka odrywa się w bliskie i dalekie strony – od wycieczek rowerowych po Warszawie i okolicach do podróży po Azji i szusowania w Alpach. Poszukiwaczka ludzi z sercem i miejsc z duszą