CZAS START!

Cześć!

Choć sami nie możemy w to uwierzyć, w przyszłym roku naszemu stowarzyszeniu stuknie okrągłe dziesięć lat. Czemu to takie zaskakujące? Bo zakładając je zaczynaliśmy zupełnie od zera. Żadne z nas nie miało pojęcia o prowadzeniu organizacji pozarządowej w praktyce. Nawet w teorii byliśmy słabi. Nie mieliśmy wpływowych sponsorów, fachowego zaplecza, wszystko robiliśmy intuicyjnie, ucząc się od zera (dotyczyło to również podstawowych formalności, dlatego sąd odesłał nam pierwsze formularze rejestracyjne, bo oczywiście coś zrobiliśmy źle). I popełniając trochę błędów. Jednak nasza historia pokazuje, że entuzjazm, upór i spontaniczność też potrafią dać rezultaty, nawet jeśli początkowo brakuje funduszy i planu rozpisanego w najdrobniejszych szczegółach. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy doświadczoną organizacją działającą w sferze kulturalno-społecznej, o profilu lokalnym, lecz znacznie większym zasięgu (nawet międzynarodowym, choć naszą bazą nadal pozostaje Muranów). Goście, którzy nas odwiedzają, pytają najczęściej: jak to zrobiliście?

Początki działalności Stacji Muranów. Wykonany za darmo przez znajomego grafika plakat zapowiadający jeden z pierwszych projektów stowarzyszenia – sąsiedzki piknik zorganizowany wspólnie z innymi NGO-sami z okolicy.

Najwyższy więc czas, żeby podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, którzy chcą działać – także w małych miejscowościach, gdzie niekiedy trudno jest znaleźć przykłady spektakularnych sukcesów w sferze aktywności obywatelskiej. Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich będziemy to robić w formie tego bloga, na którym znajdą się teksty, podcasty i filmy, oraz w formie webinarów – internetowych spotkań na żywo, na które już teraz serdecznie Was zapraszamy. I choć nie wierzymy w uniwersalne recepty – każde miejsce, każda społeczność i każda aktywna grupa jest inna – mamy nadzieję, że nasze rady i sugestie pomogą Wam w podjęciu decyzji o zaangażowaniu się w działania na rzecz swojego najbliższego podwórka – a może całego miasta czy nawet na skalę ogólnopolską.

Początki działalności Stacji Muranów – bardzo garażowe. Wykonane własnym sumptem plansze informujące o naszym pierwszym projekcie na ogrodzeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Fredry przy ulicy Miłej w Warszawie.